Çankırı Valiliği
Çankırı Valiliği
Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü
Çankırı Valiliği
Çankırı Valiliği

5 HAZİRAN DÜNYA ÇEVRE GÜNÜ

05 Haziran 2020
5 HAZİRAN DÜNYA ÇEVRE GÜNÜ

5 HAZİRAN DÜNYA ÇEVRE GÜNÜ

 

           5 Haziran Dünya çevre günü münasebetiyle 05.06.2020 tarihinde saat 09:30’da Çevre ve Şehircilik İl Müdürü Sayın Öcal ÖZDEMİR ve müdürlük personeli tarafından Atatürk Anıtına çelenk bırakılarak günün anlam ve öneminin unutulmaması gerektiği bir kez daha hatırlatılmıştır.

 

          Her yıl yapılmakta olan 5 Haziran Dünya Çevre Günü kutlama etkinlikleri malum  Çin’in Vuhan kentinde başlayan ve tüm dünyayı tehdit etmeye devam eden Koronavirüs (Covid- 19) salgını nedeniyle   yapılamamıştır.

  

          Bilindiği üzere Doğal çevrenin korunması amacıyla 1972 yılında, İsveç'in Stockholm kentinde Birleşmiş Milletler Çevre Konferansı'nda alınan bir kararla 5 Haziran günü Dünya Çevre Günü olarak kabul edilmiştir.

          Çevre sorunları günümüz dünyasında küresel sorunlar oluşturmaktadır. İklimlerin değişmesi, mevsim geçişlerinin gecikmesi, ormanların yok olması, kuraklaşma, çölleşme, su kaynaklarının tükenmesi, canlıların neslinin son bulması çevre sorunları nedeniyle yaşanmaktadır.  Oluşan çevre sorunlarına paralel olarak çevre koruma gayretleri de artmaya başlamıştır.

         Çevrenin korunması, geliştirilmesi ve iyileştirilmesi konularında başlatılan çalışmaların amacı insanların daha temiz ve sağlıklı şartlarda yaşamalarının sağlanmasıdır. Bunun temelinde de eğitim gelmektedir. Çevre eğitimleri ile gelecek nesillerimize çevre bilincini aşılamak büyük önem arz etmektedir.   

        Ayrıca israfın önlenmesi, oluşan atığın azaltılması, atıkların geri dönüştürülmesi, kaynakların daha verimli kullanılması, etkin toplama sisteminin kurulması ve atık önleme yaklaşımı olan Sıfır Atık uygulamasına hayatımızın her alanında yer verilmesi gerekmektedir.

       Unutmayalım Çevre, bize geçmişten kalan bir miras değil; korunması, geliştirilmesi ve gelecek nesillere en güzel şekilde devredilmesi gereken bir emanettir.

 

 

 

 

Facebook’ta Paylaş Twitter’da Paylaş Google Plus’da Paylaş Yazdır